مداخلات اجتماعی برای افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانی است و عامل اصلی باروری بیماری در سراسر جهان است. بزرگسالان سالم تر و جداگانه ای که به طور منظم تعامل اجتماعی دارند، ممکن است در معرض خطر به خصوص باشند.

محققان در کانادا می خواستند ببینند که آیا مداخلاتی که هدفش تسهیل تعامل و ارتباط بین افراد است، می تواند افسردگی را کاهش دهد. شایع ترین درمان های افسردگی، دارو و روان درمانی ممکن؛ در دسترس، قابل دسترس، ترجیح داده یا برای همه مفید نباشد.

نویسندگان مطالعه، دکتر اِما ناگی،و دکتر اسپنسر مور، دوازده مطالعه به دنبال مداخلات اجتماعی برای افسردگی در میان افراد سالمند را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که بیشتر مطالعات نشان دهنده کاهش قابل توجهی در علائم افسردگی است. آنها در مداخلاتی بودند که در شبکه های اجتماعی گسترده تر آنها را با دیگران درگیر می کرد؛ دخالت شریک و یا خانواده را شامل نمی شد. مداخلات اغلب راهبردهای مربوط به افسردگی را شامل می شوند، مانند حمایت از همسالان، ایجاد مهارت، فعالیت های مبتنی بر گروه، آموزش روان شناسی، روان درمانی، تمرین و ارتباط با منابع جامعه.

به گفته نویسندگان مطالعه، یافته های آنها نشان می دهد انواع مختلفی از مداخلات اجتماعی است که ممکن است برای کمک به بهبود سلامت ذهنی در میان بزرگسالان کمک کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه، آنها درگیر یک گروه حمایت متقابل بودند که در آن ایده ها، تجربیات و حل مسائل مربوط به شرکت کنندگان برای کمک به بهبود مهارت های ارتباطی و مقابله با آنها مورد استفاده قرار می گرفت. شصت درصد از شرکت کنندگان بهبودی را گزارش کردند، نتیجه مشابه با گروهی است که در درمان شناختی رفتاری قرار دارند.

محققان چندین مزیت مداخلات اجتماعی را یادآوری می کنند:  آنها حتی می توانند با منابع محدود کار کنند.  آنها می توانند به گروه های آسیب پذیر برسند.  آنها مزایای فراتر از بهبود سلامت روان، از جمله افزایش حمایت اجتماعی و اعتماد به نفس دارند، و برخی نیز ممکن است از مزایای سلامت جسمی برخوردار باشند.

بعلاوه تحقیقات در مورد مداخلات برای مقابله با افسردگی، برخی از تحقیقات نیز دریافتند که تعامل اجتماعی می تواند پیشگیرانه باشد و خطر افسردگی را در افراد مسن کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد که در میان سالمندان بالغین، خطر افسردگی در افرادی که در دو یا سه فعالیت فیزیکی، اجتماعی یا مذهبی شرکت داشتند، بسیار پایین تر از افرادی بود که نداشتند.

تعامل و ارتباطات اجتماعی برای سلامتی همه اهمیت دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه شروع به کار کنید، یک کلاس یا داوطلب شدن ممکن است اولین قدم های خوب باشد. در بسیاری از جوامع، کلاس ها در فعالیت های مختلف، سرگرمی ها و منافع موجود است. بسیاری از جوامع دارای خانه های داوطلبانه آنلاین هستند که به شما کمک می کنند به فرصت های داوطلبانه متصل شوید تا به زمان و منافع خود برسید.

توسط کارکنان APA

منابع:

  • Nagy, E., Moore, S. Social Interventions; An effective approach to reduce adult depression? Journal of Affective Disorders, 2017. 218:131-152
  • Roh, HW, et al. Participation in Physical, Social, and Religious Activity and Risk of Depression in the Elderly: A Community-Based Three-Year Longitudinal Study in Korea. PLOS One. 2015.

 

ترجمه اختصاصی از وب سایت «ارزش زندگی» | کمال مولودزاده، متخصص روان شناسی بالینی

 

ترجمه اختصاصی از پایگاه به نشانی اینترنتی:

(https://www.psychiatry.org/news-room/apa-blogs/apa-blog/2018/02/social-interventions-for-depression)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *