آیا ممکن است درمان کوتاه مدت برای بیماران مبتلا به اختلالات خلقی کمک کننده باشد؟

درمان که باعث تسکین سریع بیماران مبتلا به اختلال افسردگی شدید و افسردگی دو قطبی می شود، تحت فرمان رادار قرار می گیرد.

در حالی که برای دهه ها شناخته شده است که بیماران مبتلا به افسردگی بالینی اغلب پس از ماندن در طول شب احساس بهبود می کنند، روانپزشکان به طور مرتب از محرومیت از خواب به عنوان درمان استفاده نمی کنند. اما در سال های اخیر، روانپزشکان اروپایی شروع به کشف رویکردی کرده اند که چرخه خواب بیداری را که به عنوان درمان کرونوتراپی شناخته می شود، به عنوان یک درمان احتمالی برای اختلالات خلقی به کار می برد.

در ایالات متحده آمریکا، برای درمان برخی از انواع اختلالات خواب مورد استفاده قرار می گیرد، اما امکانات کمی از این درمان برای اختلالات خلقی، از جمله اختلالات عاطفی فصلی، ارائه می شود. یکی از این کلینیک های شیکاگو روانپزشکی (CPA) است که در آن یک رژیم به نام کرونوتراپی سه گانه استفاده می شود. درمان شامل سه جزء است: درمان در معرض نور، درمان نور و پیشرفت خواب.

یکی از ویژگی های قابل توجه کرونوتراپی، تسکین سریع علائم خلقی است. دکتر جان گتلیب، مدیر پزشکی CPA، به بیمار روانپزشکی گفت: “ما می بینیم که بیماران در عرض 12 تا 36 ساعت پس از درمان احساس بهبود می کنند.” او همچنین استادیار بالینی روانپزشکی دانشکده پزشکی فینبرگ در دانشگاه نورت وسترن است.

نشان داده شده است که درمان ویک، همچنین به عنوان محرومیت از خواب یا محدودیت خواب شناخته شده است، باعث واکنش سریع در تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به افسردگی می شود. با این حال، بیشتر بیماران پس از بازگشت به برنامه خواب معمول خود، عود می کنند. به طور جداگانه، نور درمان درخشان درمان مؤثر برای افسردگی عمده با یا بدون الگوهای فصلی است.

پیشرفت مرحله خواب نشان دهنده حرکت ساعت خواب بیمار به برنامه پیشین است. اکثر بیماران مبتلا به افسردگی برنامه خواب را به تأخیر می اندازند (آنها دچار خواب می شوند تا خیلی دیر در شب و یا ساعات خواب خود را بعدا و بعد تبدیل می کنند). با کمک درمان در بیداری، قبل از خواب در شب بدون بیخوابی همراه است.

ترکیبی از پاسخ سریع و پایدار

در دهه 1990، محققان از جمله دکتر فرانچسکو بندیتی ودکتر آنا ویرز جاستیک.، یک درمان را پیشنهاد کردند که ترکیبی از بیداری درمانی، درمان نور و پیشگیری از خواب است. این ترکیب می تواند اثر سریع درمان پی آر پی را به واکنش پایدار یا بهبودی در بیماران مبتلا به افسردگی عمده یا افسردگی دو طرفه پس از یک دوره درمان افزایش دهد.

رژیم سه گانه کرونوتراپی در CPA طول می کشد تا سه و نیم روز کامل شود. در روز اول، بیمار تمام شب بیدار می شود. در روز دوم، بیمار تمام روز بیدار می شود و از ساعت 6 صبح می خوابد. تا 1 بعد از ظهر. در روزهای سوم و چهارم، بیمار از ساعت 8 صبح می میرد. تا 3 بعد از ظهر و بعد از ساعت 10 بعد از ظهر تا 5 بعد از ظهر بین روزهای 2 و 4 درمان، بیمار هر روز صبح 30 دقیقه از نور نور درمانی دریافت می کند.

همانطور که همه درمان ها برای اختلالات خلقی، همه بیماران به کرونوتراپی پاسخ نمی دهند، اما بسیاری از آنها قادر به پاسخ و رهایی هستند. بعضی از بیماران به داروهای مداوم نیاز دارند، اما برخی از آنها طبق نظر دکتر گتلیب نیستند.

در یک مطالعه تصادفی و کنترل شده توسط محققان دانمارکی، 61.9 درصد از بیماران مبتلا به افسردگی عمده در 20 هفته پس از دریافت سه دوره کرونوتراپی باقی مانده بودند که شامل یک سری از مداخلات درمان کرونر درمانی مشابه الگوریتم توصیه شده توسط دکتر بندیتی و دکتر ویرز جاستیک و تمرین در CPA،  37.9٪ میزان بهبودی از نظر آماری معنی دارتر از میزان بهبودی در گروه کنترل بود که یک رژیم ورزشی روزانه دریافت می کردند. گروه آزمایشی نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته در علائم افسردگی، با مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون (HAM-D) اندازه گیری شد.

تنظیم ریتم شبانه روزی ممکن است خلق و خو را افزایش دهد

در حالی که مکانیزم پشت اثر درمانی کرونوتراپی ناشناخته است، دانشمندان معتقدند که ریتم شبانه روزی به طور ناگسستنی با تنظیم حالت مغز در مغز ارتباط دارد.

مطالعات نشان داده است که ارتباط بین اختلالات چرخه خواب و اختلالات خلقی دو طرفه است. به عبارت دیگر، هر کدام می تواند دیگران را بدتر یا بدتر کند. حدود دو سوم بیماران در طول یک عمر افسردگی گزارش بیخوابی و حدود 15 درصد گزارش هایپرسومنیا دادند. علاوه بر این، اختلال خواب یک مشخصه معتبر از اختلال دوقطبی است و با رفتار خودکشی در افراد مبتلا به بیماری روانی همراه است. علاوه بر این، تقریبا نیمی از افراد مبتلا به سندرم فاز با تأخیر (DSPS)، که در آن بیمار به خواب میرود و از زمانهای معمول از خواب بیدار میشود، همچنین از افسردگی رنج میبرد. برای درمان DSPS، هر دو پیشرفت فاز خواب و درمان روشن نور اغلب استفاده می شود.

در دانشگاه کالیفرنیا، سان دیگو (UCSD)، باربارا پری، M.D.، استاد روانپزشکی، انجام مطالعات بالینی در مورد اثربخشی کرونوتراپی برای درمان بیماران مبتلا به اختلال افسردگی است. شرکت کنندگان در مطالعات پری، زنان مبتلا به بارداری، افسردگی پس از زایمان، اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD) و افسردگی یائسگی هستند. پری نه تنها اندازه گیری اثربخشی کرونوتراپی است بلکه همچنین بررسی اینکه چگونه و چرا کار می کند. او معتقد است که مکانیسم، با دستکاری سطح ملاتونین ارتباط دارد.

در افراد سالم، غلظت ملاتونین در خون، توسط غده پنبه ای در مغز ترشح می شود، به شدت در شب افزایش می یابد، در صبح از خواب بیدار می شود و در صبح و در طول روز به صفر می رسد. تغییر دوره ای در انتشار ملاتونین، هماهنگ با طلوع و غروب خورشید، درایو فیزیولوژیک چرخه خواب بیداری است. پری به خبرگزاری روانپزشکی گفت: این چرخه در بیماران مبتلا به اختلالات خواب و نیز بسیاری از افسردگی ها مختل شده است.

او گفت: “در بیماران مبتلا به افسردگی، زمان بندی سطح ملاتونین مختل می شود.” “اما پس از درمان [کرونوتراپی]، سطح ملاتونین عادی می شود.”

پری توضیح داد: “ما می توانیم از ریتم شبانه روزی مانند آریتمی، که زمانبندی سیگنالینگ عصبی و انقباض قلب ناهموار است، فکر کنیم.” “کرونوتراپی مانند یک ضربان ساز کار می کند که سیستم را بازنشانی می کند و ریتم را تنظیم می کند که به نظر می رسد منجر به بهبود روحیه شود.”

DIY درمان نیست

رژیم درمان کرونوتراپی در UCSD تا حدودی متفاوت از CPA است. بیماران در UCSD از طریق نیمی از شب از محرومیت از خواب و یک تا دو هفته درمان روشن نور هر روز صبح، در حالی که گذر از پیشرفت مرحله خواب است. بر طبق گفته پری، تنظیم پارامتر فاز خواب، به همان اندازه که بیشتر بیماران دچار خواب در اوایل شب در خانه در این مطالعات سرپایی قرار دارند، دشوار است.

پری یادآوری می کند که این درمان اصلاح شده می تواند منجر به پیشرفت های خلق حاد شود که طی چند ماه پس از یک دوره درمان کوتاه مدت ادامه پیدا کند. مدت زمان پاسخ ضد افسردگی تحت بررسی است. او و همکارانش همچنین دریافتند که یک دوره بیداری پیوسته (بدون درد زایمان) فقط برای نیم شب، بسته به اختلالات چرخه خواب فرد بیمار، ممکن است برای ایجاد اثر ضد افسردگی کافی باشد.

پاری گفت: “افرادی که دچار فاز تأخیر شده اند، بهتر است با پیشرفت خواب، درمان شوند، در حالی که افرادی که پیشرفت مرحله ای را دارند می توانند با تأخیر در خواب راحت تر درمان شوند.” او خاطرنشان کرد که اگرچه اکثر بیماران فاز خواب را به تأخیر می اندازند، زنان باردار اغلب فاز پیشرفته یا چرخه های خواب قبل از عادت دارند. طبق پروتکل آن، بیماران با تأخیر در فاز تنها از 3 صبح تا 7 صبح بیدار می شوند، در حالی که بیماران پیشرفته در فاز تنها از 11 صبح بیدار می شوند. و 3 عصر

در CPA، رژیم سه گانه کرونوتراپی تحت نظارت کارکنان در یک محیط نیمه جداسازی قرار گرفت. گوتلیب گفت: “این یک درمان مبتنی بر خودمانی، مبتنی بر خانه، و عملا تحت نظارت است.” او پس از ارزیابی اولیه و آموزش، بیماران به صورت منظم و دستورالعمل در مورد چگونگی بیدار شدن از خواب تمام شب، زمانی که برای درمان نور نور، و هنگام خواب با تماس مستقیم با کارکنان درمانگاه آنلاین، به بیماران داده می شود.

با وجود سادگی ظاهری کرونوتراپی، هر دو گتلیب و پاری هشدار دادند که این یک درمان کارآمد نیست که بیماران باید بدون مراقبت و راهنمایی متخصصان بهداشت روان آموزش دیده انجام دهند.

گوتلیب گفت: “یک نگرانی بزرگ خطر ابتلا به مانیا یا هیپومانیا در بیماران دو قطبی است.” “به همین دلیل ما نیاز داریم که بیماران مبتلا به افسردگی دوقطبی داشته باشند تا قبل از شروع درمان با یک تثبیتکننده حالت، ترجیحا لیتیوم باشند.”

احتیاط های دیگر باید با کرونوتراپی انجام شود. برخی از بیماران نیز موظف به موقت داروهای همزمان که خواب را متوقف می کنند متوقف می کنند. تجهیزات مورد نیاز مانند جعبه نور با روشنایی 10،000 لیکس و عینک آبی بلوک نیز مورد نیاز است.

کرونوتراپی ممکن است جایگزین خوشایندی برای برخی از بیماران باشد

اثربخشی سریع کرونوتراپی ممکن است برای بیماران حاد خودکشی داشته باشد. در یک مطالعه خشونت آمیز در دانشگاه پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی 10 بیمار خودکشی با افسردگی یکطرفه طی یک دوره سه گانه کرونوتراپی گذشتند. در روز بعد از درمان، نمره متوسط ​​HAM-D بیماران از 24.7 به 8.4 کاهش یافت. میانگین نمره شدت خودکشی در کلمبیا (CSSRS) از 19.5 به 7.2 کاهش یافته است.

علاوه بر این، کرونوتراپی ممکن است یک جایگزین با ارزش برای داروهای ضد افسردگی برای بیمارانی باشد که نمی توانند یا ترجیح می دهند داروها را مصرف نکنند، از جمله زنان باردار.

اگر چه برای درمان اختلالات خواب بسیار مناسب است، کرونوتراپی کمی شناخته شده است و حتی کمتر به عنوان درمان برای افسردگی در ایالات متحده عمل می کند. “به دلایل مختلف، معمولا در اسکاندیناوی، ایتالیا، آلمان، هلند و سایر کشورها استفاده می شود. گتلیب گفت: این نوع بودجه و حمایت مالی برای تحقیق و ارتقاء [در مقایسه با داروسازی] ندارد. چندین آزمایش بالینی از کرونوتراپی، علاوه بر پاری، در حال حاضر در ClinicalTrials.gov ذکر شده است. همانطور که شواهد جدید تجمع می یابد، نقش کرونوتراپی در میان تمام گزینه های اختلالات خلقی ممکن است در نهایت روشن شود.

 

منبع:    https://psychnews.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.pn.2018.pp1b2

ترجمه اختصاصی از وب سایت «ارزش زندگی» | کمال مولودزاده، متخصص روان شناسی بالینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *